Végh Sándor Kamarazene Központ
A Végh Sándor Kamarazene Központ szakmai és minisztériumi összefogás eredményeként alakult meg 2011 februárjában. Kitűzött célja a magyar kamarazene-kultúra felélesztése és ápolása, azé a kamarazene hagyományé, amely a 20. században az európai zenei életnek a kamarazenészek és együttesek kiemelkedő sorát adta: Budapest Vonósnégyes, Waldbauer-Kerpely Vonósnégyes, Léner-kvartett, Magyar Vonósnégyes, Végh Kvartett, Roth Kvartett – hogy csak a két világháború között működött világnagyságokat említsük.
Ennek a magyar kamarazene-és vonósnégyes-hagyománynak a talán legismertebb nemzetközi letéteményese Végh Sándor (1912-1997). A Végh-centenárium alkalmával rendezett események – hangversenyek, nemzetközi vonósnégyes verseny, könyv- és CD-bemutató, emlékkiállítás, szoboravatás – valamint a projekt további részeként kezdeményezett mesterkurzusok és kamarazene műhelyek az ő emléke előtt tisztelegnek. Egyúttal nem kevesebbre szeretnénk vállalkozni, mint hogy újra „hazahozzuk” Végh Sándort és a munkássága által képviselt példa értékű művészi színvonalat.
Végh Sándor (1912–1997) hegedűművész, kamarazenés, kvartettprimárius és karmester a 20. század egyik világszerte legismertebb magyar zeneművésze. Kolozsváron született, 1925-től a budapesti Zeneakadémián Hubay osztályában tanult, megalapította a Végh Vonósnégyest és a Magyar Triót, majd a háború után külföldön folytatta pályáját. 1946-ban kvartettjével megnyerte a genfi nemzetközi versenyt, és csakhamar a világ leghíresebb muzsikusaival –szoros szakmai-baráti kacsolatokat ápolt többek között Pablo Casals-szal – a legjelentősebb zenei fesztiválokon játszott együtt. Bázel és Düsseldorf után az 1970-es évektől, mint salzburgi Mozarteum egyik legnagyobb hatású hegedűtanára és a Camerata Salzburg kamarazenekar karmestere vonult be a szakma és a zenekedvelők tudatába.
A Végh Sándor Kamarazene Központ 2012. június 4-11. között szervezi az I. Nemzetközi Végh Sándor Vonósnégyes Versenyt, amelyre a világ bármely pontjáról várja a tehetséges fiatal együtteseket. A versenyre terveink szerint kétévente kerül majd sor. A tekintélyes nemzetközi zsűriben az európai zeneakadémiák keresett kamarazene-tanárai, jelenlegi és volt kvartett-muzsikusok, köztük Végh Sándor kiváló tanítványai kapnak helyet: Valentin Erben (Alban Berg Kvartett), Gerhard Schulz (Alban Berg Kvartett), Arvid Engegaard (Engegaard Kvartett), Stephan Gerner (Carmina Kvartett), Johannes Meissl (Artis Kvartett, ECMA), Georges Zeisel (ProQuartet Egyesület), Rados Ferenc (zongoraművész, ZAK), Rolla János (hegedűművész, ZAK), Keller András (a zsűri elnöke).
A Végh-projekt művészeti vezetője Keller András hegedűművész, karmester, a Keller Kvartett primáriusa, a Concerto Budapest Zenekar művészeti vezetője és karmestere.
A művészi koncepció kialakításában Keller András mellett Alja Végh-Batthyány, Végh Sándor lánya, illetve Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti egyetem rektora vettek részt.
A versenyre készülő kortárs kötelező darab zeneszerzője Tornyai Péter, aki a 2011-es UMZF zeneszerzőverseny kamarazene kategóriájának győzteseként, mint különdíjat kapta ezt a megtisztelő felkérést.
A verseny minden pillanata az interneten élő adásban követhető lesz. Fontosnak találjuk a közönség jelenlétének ihlető erejét, ezért a fordulók nyilvánosak és ingyenesek. A fordulók anyaga a kvartettirodalom minden korszakából válogat (a teljes program a verseny honlapján olvasható), a döntő műsorában a kvartettek Végh Sándor kedvenc kvartettszerzőire utalva, Beethoven késői vonósnégyeseiből és Bartók hat vonósnégyese közül válogathatnak.
Magyar és nemzetközi koncertszervezőkkel (Starlet Music Management, Konzertdirektion Goette, Cadenza Concert, ProQuartet) folytatunk tárgyalásokat annak érdekében, hogy a díjazott kvartettek a pénzdíjon kívül rangos hangversenytermekben kapjanak fellépési lehetőségeket.
A versenyre különdíjat ajánlott fel a Károlyi József Alapítvány, a Cadenza Concert koncertiroda, a franciaországi ProQuartet Egyesület, valamint marketingpartnerünk, a Fidelio Média Kft.
Végh Sándor 2012. május 17-én lenne száz éves. 2012 májusában számos rendezvénnyel szeretnénk róla megemlékezni, így a Művészetek Palotája szervezésében 2012. május 12-én sor kerül a gazdag programkínálattal jelentkező Végh Sándor Napra. Ezen sajtótájékoztató keretében bemutatásra kerül Löwenberg Dániel Végh Sándorról írott monográfiája (tervek szerint a Holnap Kiadó gondozásában) és a Budapest Music Center kiadásában megjelenő reprezentatív Végh Sándor CD-sorozat. Terveznek még filmvetítést, délutáni kamarazene hangversenyt, a nap fénypontjaként a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben pedig a Camerata Salzburg koncertjére kerül sor Keller András vezényletével.
2012. május 17-én vagy 18-án megemlékezésekre kerül sor Végh Sándor szülővárosában, Kolozsváron, az Egyetemiek Háza vagy a Magyar Opera előcsarnokában és hangverseny/színháztermében: sajtótájékoztató, emlékkiállítás, szoboravatás, kamarazene-hangverseny az erdélyi Végh Sándor Díj kitüntetettjei, valamint magyarországi művészek közreműködésével.
A Végh Sándor Kamarazene Központ a centenáriumi időszak utáni hétköznapokon mesterkurzusok, műhelyek és hangversenyek szervezésével szeretné visszavezetni a magyar zenei életbe a kamarazene műfajait. Mesterkurzusaink Végh Sándor pedagógiai munkásságát teszik elérhetővé a fiatal magyar és külföldi hallgatók számára a mester egykori tanítványainak professzori meghívásával. Egyik valószínű helyszínünk a fehérvárcsurgói Károlyi Kastély lesz: Károlyi György és Károlyi Angelica kamarazene iránti elkötelezettségéről az évente náluk megrendezett Quartettissimo Európai Vonósnégyes Fesztivál is tanúskodik.
Végh Sándor és híres zeneszerző kortársa, Bartók közismerten kiváló szakmai és baráti kapcsolatára utalva a Végh Sándor Kamarazene Központ elő szeretné segíteni az alkotó- és előadóművészek élő kapcsolatát a legkiválóbb kortárs zeneszerzők meghívásával és bevonásukkal a mesterkurzusok munkájába.
A Concerto Budapest Szimfonikus Zenekar új kamarazene bérletet hirdetett 2012-re A kvartett éve címmel. Összefoglaló, jelképes, szép gondolat.
Kapcsolat:
Végh Sándor Kamarazene Központ
1094 Budapest, Páva u. 10-12.